VYBÍRÁME SADBOVÉ BRAMBORY

Když si vyberete tu správnou odrůdu a budete se držet základních pravidel pro pěstování, na podzim budete mít pod zemí ukrytý poklad. Vypěstování zvládnou i méně zdatní zahradníci. Jak tedy na to?

Pokud se rozhodnete s pěstováním začít budete si muset pořídit sadbu. V prvním roce je dobré vyzkoušet více odrůd, následně při sklizni se ukáže, jak jim stanoviště vyhovuje. Základní rozdělení je dle délky vegetace a podle ranosti, dále věnujte pozornost typu podle využití v kuchyni a možnost skladování. Po první sklizni můžete menší hlízy uchovat na další jaro a požít jako sadbu.

"Brambory pěstujte ideálně na samostatném poli nebo větším záhonu. Do smíšených záhonů se vzhledem ke svému bujnému růstu nehodí" 

  TIP   KDY SÁZET BRAMBORY? od poloviny dubna

  1. Pro pěstování vyberte slunné stanoviště s mírně kyselou a propustnou půdou. Už na podzim se dá půda vyhnojit kompostem nebo hnojem, Dobrou volbou bude také zelené hnojení. Vylepšení půdy se dá dohnat i na jaře tehdy je dobré sáhnout po granulované hnojivu.
  2. Předklíčení samotné sadby není nutné, rostliny ale mnohem rychleji zakoření a tím se uspíší sklizeň. Pět týdnů před plánovanou výsadbou dejte hlízy v bedýnce vyplněné zeminou na světlé místo s teplotou okolo 13 °C.  Sadba se dá zakořenit i v květináči se substrátem, tento proces trvá asi týden
  3. Výsadba předklíčených hlíz probíhá většinou v druhé polovině dubna. Sázejte do hloubky okolo 10 cm na vzdálenost přibližně 30 cm klíčky vzhůru na vzdálenost řádků okolo 60 cm. Zálivka nutná není při velkém suchu je ale možné zalévat.
  4. Brzy po výsadbě začne scházet plevel, potlačíte ho okopání. Přibližně ve stejné době bude třeba brambory hrůbkovat. Ideálně se do přihrnování pusťte tehdy když nať dosáhne výšky 15 cm, dále by potom měla okopávka proběhnou v době tvorby poupat do výšky 20 - 30 cm.
  5. Brambory se pěstují převážně v monokultuře, stanou se tak snadno terčem chorob a škůdců. Pozor na plíseň bramborovou která napadá jak nadzemní část rostliny tak samotné hlízy, abychom chorobám předcházeli vyhneme v blízkosti brambor pěstovat rajčata a v případě potřeby použijte ošetření vhodným fungicidem. Mezi další běžné škůdce brambor patří hlavně mšice a mandelinka, proti oběma se lze bránit vhodným postřikem.
  6. Sklizeň brambor se liší dle odrůd použité sadby a u nejranějších odrůd začíná už v červnu, že je správný čas poznáte podle natě, jakmile začne vadnou a schnout lze začít sklízet.

Pro letošní sezónu připravujeme do nabídky tyto osvědčené a oblíbené odrůdy

RED ANNA

Vegetační doba: Poloraná
Barva slupky: Červená
Barva dužniny: Sytě žlutá
Výnos: Vysoký
Užitkový směr: Přímý konzum, vhodná na loupání
Stolní hodnota: Výborná, varný typ B/A, netmavne po oloupání ani po uvaření

brambory_red_anna

VYSOČINA

Vegetační doba: Raná až poloraná
Barva slupky: Žlutá, jemná, hladká
Barva dužniny: Žlutá
Výnos: Střední až vysoký
Užitkový směr: Přímý konzum, vhodná na mytí a balení, velmi vhodná na loupání
Stolní hodnota: Výborná, varný typ A/B

brambory_vysočina

BOHEMIA

Vegetační doba: Raná – poloraná
Barva slupky: Žlutá, jemná, hladká
Barva dužniny: Sytě žlutá
Výnos: Velmi vysoký
Užitkový směr: Přímý konzum, vhodná na praní a balení, vhodná na loupání
Stolní hodnota: Výborná, varný typ B/A, netmavne po uvaření

brambory_bohemia

DICOLORA

Vegetační doba: Raná
Barva slupky: Žlutá s ostře ohraničenými červenými skvrnami
Barva dužniny: Žlutá
Výnos: Vysoký při raných sklizních
Užitkový směr: Přímý konzum, praní a balení
Stolní hodnota: Výborná, varný typ A/B

DICOLORA