Rajčata patří mezi nejoblíbenější plodiny dostupné v mnoha zajímavých odrůda, která se liší nejen tvarem plodů, ale také jejich barvou. Šťavnatými plody se ale odvděčí i ty rostliny, které si vypěstujeme v květináči na terase. Co rajčatům dopřát a jak se liší péče u tyčkových a keříčkových odrůd?
Věděli jste, že rajčata nepatří mezi zeleninou? Botanicky náleží mezi ovoce, a to kvůli stavbě svých plodů.
Klasická i roubovaná sadba - pokud si chcete vypěstovat vlastní sazeničky rajčat ze semínek, musíte začít s výsevem již v březnu a pro úspěšné vypěstování dodržet pár zásad, nebo si můžete v zahradnictví koupit již předpěstovanou sadbu. V nabídce najdete i roubovanou sadbu, která má oproti rostlinám z klasického výsevu velký náskok, který se vyznačuje silnějším růstem a bohatší násadu plodů, která nastává také mnohem dříve.
Doporučení pro pěstování:
- Semena se vysévají v březnu nebo dubnu do hloubky 3 milimetry do truhlíku, přímý výsev s nedoporučuje, pro výsev se nejvíce hodí speciální výsevní substrát.
- Sazenice se přesazují do větších květináčů po vytvoření lépe 2 pravých listů. Po polovině dubna se mohou přenést do skleníku nebo pařníku, je ovšem vhodné je na noc ochránit bílou netkanou textilií.
- Rajčatům se nejlépe daří na plném slunci. Jedná se o plodinu 1 tratě, což znamená, že jsou velmi náročné na obsah živin v půdě. Do půdy je vhodné proto již na podzim zapracovat hnůj nebo ji na jaře obohatit kompostem nebo minerálním hnojivem určeným pro plodovou zeleninu.
- Na záhon se sazenice rajčat vysazují po polovině května, aby je nepoškodil mráz. Vždy se vysazují přibližně o třetinu hlouběji, ze stonku pak totiž vyrostou další kořeny.
- Tyčkové odrůdy se vysazují k pevné opoře, k níž se postupně vyvazují, je nutné provádět vyštipování výhonků listů. Keříčkové odrůdy nevyžadují žádnou oporu, stejně tak se obejdou bez vyštipování výhonků.
- U tyčkových odrůd se také doporučuje po vytvoření 4 až 5 květenství vyštípnout vrcholový výhon. Tím se zastaví růst do výšky a podpoří se naopak tvorba silných plodů.
- Povrch půdy je vhodné pokrýt černou netkanou textilií nebo zamulčovat slámou nebo jemně posečenou trávou.
- Zálivka by nikdy neměla smáčet listy, ideálním řešením je zalévání na povrch půdy nebo kapková zálivka pomocí perforovaných hadic natažených na půdní povrch. Zálivka by měla být rovnoměrná a méně častá, za to ale vydatná.
- V průběhu vegetace je vhodné rostliny hnojit speciálním hnojivem pro plodovou zeleninu.
- Žloutnoucí spodní listy je nutné v průběhu léta odstraňovat. Stejně tak je třeba dohlížet na výskyt chorob a škůdců. Rajčata jsou zvláště náchylná na rozvoj plísně bramborové, kvůli které by se neměla pěstovat poblíž brambor. Nejúčinnější je preventivní postřik vhodným fungicidem na začátku června.
- Tmavé propadlé skvrny na spodní části plodu signalizují nedostatek vápníku v půdě. Nedostatek vyřeší přídavek chloridu vápenatého nebo jiného hnojiva pro zeleninu s obsahem této formy vápníku.